Kam dáváte svou energii?

Kam dáváte svou energii?

Uvědomujete si někdy, kam dáváte svoji energii? Do čeho jí nejvíce směřujete? A jestli je to vlastně to ono, kam byste jí směřovat chtěli? Kde to má ten nejlepší efekt a přínos pro vás?

Většina lidí si toto ani neuvědomuje. Jen se cítí více či méně unavení, vyčerpaní, bez energie.

A k čemu je to dobré si to uvědomit a uvědomovat neustále při každé činnosti?

Pokud budete svou energii směřovat vědomě do těch nejefektivnějších věcí a činností, ale i lidí, pro vás, tam, kde to pro vás bude mít největší přínos, tak budete mít lepší výsledky v tom, v čem je chcete mít a budete méně unavení a vyčerpaní.

Co všechno nám může brát energii:

Činnosti

Činnosti, které nás unavují a do kterých se nutíme = nejsou pro nás ty pravé. Ty pravé poznáme tak, že je děláme s lehkostí, že do nich jdeme s lehkostí, úplně přirozeně. Když při nich až zapomínáme na čas. Když nás nabíjí. Tomu se také říká, když jsme ve svém flow.

Myšlenky

To si často ani neuvědomujeme, jak pouhé myšlenky nás vysilují. Většinou se jim říká starosti. Ale starosti – ty si z těch myšlenek děláme sami. Je jasné, že často nám to těžko jde zastavit. I když si to uvědomujeme. Ale to uvědomění, je prvním krokem k tomu, abychom to mohli zastavit a ulevit sobě i své hlavě a vlastně celému tělu.

Řekne se, vždyť je to jen myšlenka. Ale myšlenky často dokáží nadělat větší paseku, než cokoli zvenčí. Cokoli, co se nám děje zvenčí. Myšlenky ovlivňují nejvíce to, jak se cítíme. A to, jak se cítíme, ovlivňuje vylučování určitých látek, jako např. hormonů a pod v našem těle, a ty zase řídí to, jak se budeme cítit, takže je to vlastně takový začarovaný kruh, který má zásadní vliv na naše zdraví i celkovou pohodu a radost ze života.

Takovou myšlenkou, která může dlouhodobě pěkně potrápit, bývá často (podle toho, co mi píšete) i to, že si říkáme, že stále neznáme ten náš smysl života, to naše pravé poslání, ty oblasti, které by pro nás byly ty pravé. Že sice něco děláme, ale necítíme to jako to pravé. Necítíme v tom smysl. Necítíme se při tom ve svém flow. Ale naopak se často musíme do toho až nutit a vysiluje nás to.

Jak tohle můžeme vyřešit, si řekneme za chvíli.

Dalším faktorem, který nám často bere energii, jsou

Lidi

Lidi, se kterými máme co do činění, s kterými komunikujeme, se kterými se stýkáme, a to ať už v práci nebo doma nebo jinak ve svém volném čase.

Být ve společnosti někoho, kdo nám bere energii, bývá mnohdy horší, než dělat činnost, která nám bere energii. I když ti lidé, co nám berou energii, to ve velké většině nedělají vědomě a s tím úmyslem, stejně nám energii i tak berou.

Stává se to, když s někým neladíme. Např. když máme dosti odlišné pohledy na svět, když máme „hájit“ své názory a vysvětlovat, proč to tak máme. Když na nás mají očekávání, které se neshoduje s našimi postoji a naším životním směřováním. Když po nás chtějí něco, na co nejsme nastaveni, dalo by se říci, k čemu nejsme zrozeni. Atd atd.

K čemu nejsme zrozeni

A k čemu vlastně zde jsme zrozeni? Jaké jsou ty naše cesty, naše směry, naše oblasti, kde můžeme být ve svém flow, kde je to pro nás nejpřirozenější? A jak na to v životě přijít?

Máme dvě možnosti, zkoušet a zažívat všechno nebo si nechat říci, jaký a kde, v jakých směrech, je náš potenciál.

Co je tím vaším cílem, tím vaším osobním smyslem života?

Dáváte energii správným směrem?

To lze krásně zjistit.

A jak na to, aby z vás už lidi vaši energii nevysávali?

I na to jsou možnosti.

Důležité je začít s tím něco dělat a neztrácet svou jedinečnou energii už ani o minutu déle.

Přeji vám, ať děláte jen to, co vám energii dává a nic, co vám ji bere. Ať naleznete to své pravé poslání a smysl života tady a teď.

A v případě jakýchkoli dotazů jsem vám k dispozici

Krásné letní dny plné odpočinku a dobití „baterek“ vám přeje

Jitka Božena a její Jiná cesta

http://jitkabozena.cz/

Autorka je průvodkyně a terapeutka k vědomému a spokojenějšímu životu. Poskytuje osobní i on-line konzultace, výklady, rozbory a terapie na tyto a podobná životní témata.

Tento článek smí být šířen v originální formě s uvedením jména autora a aktivním odkazem na stránky http://jitkabozena.cz/ a všemi dalšími aktivními odkazy v článku, včetně této poznámky.

Jitka Božena

„Nalézáš opravdu radost v práci, kterou děláš a v životě, který žiješ?“ Mým posláním je, že k této naplněnosti a spokojenosti provázím i ostatní, aby i oni našli odvahu jít cestou svého poslání a dovolili si být opravdu sami sebou. Více o mně si přečtete zde>>