Ženskost není sukně aneb být sama sebou

Ženskost není sukně, být sama sebou, co je to ženskost a tak dále…

To jsou témata, která kolem mne už nějakou dobu rezonují.

Ony spolu souvisí.

Co je to ženskost?

Lákají vás „ženské“ semináře, které lákají na to, jak být opravdovou ženou, jak v sobě probudit ženskost? Kde tancují a dělají všelijaké jen „ženské“ věci? …

Každá se jako žena v určitém období našeho života hledáme. Hledáme v sobě, jestli jsme tou ženou, jak bychom měly být. Většinou nás k této myšlence, která nás na toto téma navede, přivede okolí. Ať už aktivně, že je nám něco na toto téma o nás říkáno nebo pasivně, že toto téma kolem sebe vnímáme. A říkáme si, jsem správně? Neměla bych být víc taková a méně taková? Jsem dostatečně taková a nejsem moc taková?

Já jsem nikdy nebyla vychovávána jako, jsi holčička a holčičky nosí sukýnky a hrají si s panenkami. Mohla jsem si více méně nosit, co jsem chtěla a hrát si s čím jsem chtěla. Ano, hrála jsem si i s panenkami, ale nejen. A sukni? Taky jsem nějakou měla. Jenže jak jsem vyrůstala a sama si začala volit, co si koupím a co budu nosit, sukně to nebyla. Kalhoty byly pohodlnější a praktičtější (jsem dost náchylná na zimu od nohou;-) ). A proč bych se měla pasovat do nějaké role „když jsem holka, měla bych nosit sukni a bavit se o holčičích tématech“? Taky jste to tak měly?

Mně to nikdy nevadilo a ani nepřišlo špatně. Proč taky. V tomto jsem se necítila nijak jiná, že bych byla jiná holka než ostatní.

Pak až v dospělosti, před pár lety, jsem byla na jedné ezoterické výstavě, kde jsem si prohlížela stánek od stánku a bavila se s vystavujícími, jako obvykle. Najednou jsem mezi vystavujícími potkala jednu známou ženu, která mluvila o svém ženském semináři, který mě zaujal, lákal a tak jsem se chtěla zúčastnit. Ovšem, podmínkou účasti byla sukně! To pro mě bylo něco v té době nemožného. Žádnou jsem neměla, a i kdybych si jí půjčila, jak bych se v ní cítila? Ani pomyslet! Proto jsem se semináře nezúčastnila, ale ten důvod, ta sukně, ta její důležitost, mi zůstala v mysli ležet…

Dál se kolem mne tyto semináře nabízely a já si říkala, nejde to, necítila bych se tam…

Až jednou, jedna žena, u které jsem v té době byla párkrát na individuální konzultaci, pořádala také ženský seminář. Bylo to v době, kdy už jsem nějak přirozeně sukni vlastnila a občas v ní dobrovolně chodila:-) Na seminář jsem se přihlásila, protože jsem na něj chtěla ne kvůli tématu, ale kvůli té lektorce. Závěrem, i když jsem měla dobrovolně sukni a dlouhé kynklající se náušnice, přes to jsem se na semináři necítila dobře. I když ostatní účastnice byly fajn, přesto jsem se necítila dobře. Tenkrát jsem z toho byla smutná, zklamaná a řekla si, že už nikdy na takovýto seminář! Proč?

Protože jsem tam (jsme tam) byla (byly) do něčeho nucena (nuceny)! Třeba to těm ostatním tak nepřišlo, nevadilo, ale mně ano. Vadí mi, když jsem nucena do nějaké formičky, do které se mám vejít. Vadí mi, když mám něco dělat, něčím být, protože se to tak prý má! A podle koho?

A jsme u druhého tématu – Být sama sebou!

Ano, obě tato témata spolu velmi úzce souvisí.

I v poslední době kolem sebe vnímám nabídku ženských seminářů, články o ženskosti atd. Ale skoro všechny jdou jedním směrem.

Ano, může být něco pravdou na tom, že když si žena vezme sukni, díky ní lépe čerpá energii ze země, jako že ženskou energii a tak víc podporuje ženskost. Ano, ale jakou ženskost? Je mnoho, nekonečně mnoho forem a tónů ženskosti a žádná/ý není špatně! Jde o to, v té které se která jak cítíme a kterou si vybereme za pro nás nejpřívětivější.

Nedávno ke mně přišla má dlouholetá klientka. Nevybavuji si už detailně, co dříve nosila na sobě, ale vím, že měla tu a tam nový šik kabát, novou šik kabelku, nový účes, zkrátka to, co by se dalo nazvat ženskými prvky. Ale karty jí stále ukazovaly, že se má víc zaměřit na svojí ženskost. No a nedávno právě, když ke mně přišla, měla na sobě normální džíny a košili. Na první pohled by někdo řekl, že ne zrovna přímo ženské oblečení. Ale z ní ta ženskost při tom právě nyní tak krásně vyzařovala! Až neuvěřitelné. Krásně!

A to přesně ztvrdilo můj názor! Žena může být ženou i v „pytli od brambor“, když se uvnitř cítí ženou, sama sebou a vyzařuje to! Pak je nádherná, ať má na sobě zrovna cokoli!

Ano, musíme se v tom, co máme na sobě především cítit dobře! Ale už to nemusí být sukně! Je to na nás. Jde o to, co cítíme uvnitř. A také, co si k sobě necháme líbit za chování atd.

A to je další kapitolou. Co si k sobě necháme líbit za chování!? Ano.

Dalším názorem může být „žena může být ženou jen vedle muže“. Možná i pro to si spousta žen nechává líbit spoustu věcí od muže vedle sebe, aby mohla být tou ženou. Také jsem si to dříve myslela a žila to. Teď vím, že to tak není. Respektive, kvalitní a podporující muž vedle ženy jí samozřejmě může v určitém smyslu pozvednout, ale kde jsou ti kvalitní a podporující opravdoví muži??

Žena by měla umět a dovolit si být sama sebou bez ohledu na vnější okolnosti. Bez ohledu na muže, bez ohledu na oblečení, bez ohledu na ostatní ženy, na kamarádky, bez ohledu na postavení ve společnosti. Když je sama v sobě spokojená, sama v sobě celistvá, když si dokáže dát krásnou lásku v podobě sebelásky, pak z ní vyzařuje ta nejkrásnější ženskost!

 

Není to samozřejmě jednoduché tohle sama zvládnout! Ale věřte, že to není nemožné! A když tohle dokážete, budete n e o d o l a t e l n é tehdy a tam, kdy budete sama chtít! Budete si sama řídit svůj život podle svých vlastních představ a ne podle představ druhých!

A já bych vás v tom chtěla podpořit vším, co mi k tomuto tématu v životě došlo. Proto se na toto téma chystám uspořádat seminář – workshop  Jak být sama sebou a mít odvahu žít život dle SVÝCH představ.

Mé klientky si ke mně chodí urovnávat ve svých životech své priority, ujasňovat si, co chtějí a co už nechtějí, jakým směrem efektivně vydávat energii a v neposlední řadě nalézt nebo znovunalézt samy sebe. A proto jsem se rozhodla toto udělat i pro více žen najednou. Protože ty které se mají potkat a sdílet své názory a zkušenosti se potkají a navzájem se tím také obohatí.

Účelem je dát dohromady skupinu úžasných žen, které se cítí a chtějí být originálními ženami a ne podle formičky „ženskosti“, která je jim většinově předkládána. Které se samy v sobě a samy se sebou chtějí cítit výborně a celistvě bez ohledu na okolní podmínky (partnera či ne-partnera atd). Které chtějí být samy sebou a podělit se o své pocity a zkušenosti s dalšími originálními ženami.

… A na seminář můžete přijít v sukni i kalhotách nebo i „v pytli od brambor“;-), prostě v tom, v čem a jak se cítíte nejvíce být samy sebou!:-)

Druhým navazujícím seminářem pak bude: Jak k sobě do života pustit hojnost

Těším se na vás, milé dámy, na všechny vaše tóny ženskosti, na vaši odvahu chtít žít život podle svých představ!

Piště mi vaše názory a případné doplňující náměty, které vám tu k tomuto tématu ještě chybějí či rezonují (nebo i náměty dalších témat, které by vás zajímaly) do zpráv na FB Jiná cesta nebo na e-mail: jitka.bozena“zavináč“seznam.cz

Jitka Božena

… A ještě dovětek… Dnes už nejenže vlastním sukni a občas si jí dobrovolně vezmu a cítím se v ní dobře, ale ráda si někdy vyjdu i v pěkných šatičkách. Záleží na náladě, jak se zrovna cítím. Jakou ženou se právě cítím. Je to však něco, k čemu jsem si musela dozrát sama a ne se do toho nechat dotlačit tím, že bych jako žena měla a že jinak nejsem ženou a blokuji tok ženské energie. Není nic horšího, než něco lámat přes koleno, to je pak blokování energie!

Takže noste to, v čem se cítíte a co chcete Vy. Za čas to může být jinak, ale teď to přijímáme, že to máme právě tak. A o to nejsme o nic míň ženou. Ba naopak! Jsme samy sebou! Neřadíme se do žádných škatulek a kategorií, do žádných formiček, každá jsme originál a proto originál nejdokonalejší, jakým můžeme být!:-)

 

P.S. Případná „divná“ pravopisná spojení nebo opakující se slova jsou v tomto článku použita úmyslně. Každé slovo zde má svůj význam právě tak, jak je napsáno.

 

Jitka Božena

„Nalézáš opravdu radost v práci, kterou děláš a v životě, který žiješ?“ Mým posláním je, že k této naplněnosti a spokojenosti provázím i ostatní, aby i oni našli odvahu jít cestou svého poslání a dovolili si být opravdu sami sebou. Více o mně si přečtete zde>>