Nebaví vás vyjednávání, ale potřebujete často něco vyjednat v podnikání i v běžném životě?

Nebaví vás vyjednávat?

Ale potřebujete často něco vyjednat v podnikání i v běžném životě?

To není žádný problém.

Toto téma se bude hodit hlavně vám, kdo podnikáte ve stylu 1:1 = dojednáváte kontrakty s klienty či obchodními partnery individuálně (ať už prodáváte individuálně vaše výrobky – tvorbu – zboží nebo vaše služby) anebo potřebujete ve vašem podnikání či soukromí individuálně něco vyjednávat / vyjednat (což v životě, více či méně, musí řešit každý). Může jít o různé kontrakty, smlouvy, obchody, dohody, ale i vztahy atd. apod.

O co tu jde?

Většinu lidí prostě vyjednávání nebaví, protože.…

Protože z toho mají strach, protože si nevěří v argumentaci, protože si myslí, že si nezaslouží to nejlepší, protože jim je to „blbý“…

Často slyším, že je jim to „blbý“ chtít něco „nestandardního“, dovolit si to nebo i ozvat se, že něco není v pořádku a tak radši tiše přijmou situaci, srazí paty a odcházejí. Lidem je „blbý“ i něco reklamovat, tak to radši vezmou a vyhodí, ze strachu, že by se někde kvůli tomu měli „dohadovat“. Už ta představa je natolik děsí a je pro ně natolik nepříjemná, že to radši ani nezkusí.

A ti co to zkusí, často nejistě „kuňkají“ a nechají se hned přeargumentovat nebo naopak jsou tak naštvaní, že se hádají a nadávají, všem s kým mají co do činění. A to ani jedno není řešení, které by vedlo k úspěchu a pohodě.

To řešení, aby to vedlo k úspěchu a pohodě a bylo méně stresující a snad i více zábavné, já mám. A pokud máte nějaký z těchto uvedených pocitů či strachů, tak vím, jak s nimi zatočit. Tohle si vyřešit vám pak může otevřít dveře v daleko více životních oblastech. Vlastně ve většině.

Vyjednávání v podnikání

Hodně důležitou oblastí vyjednávání je vyjednávání v podnikání. To se děje v několika směrech.

Jednak ve směru nákupu je to jednání s dodavateli, vyjednat ty nejlepší podmínky, to znamená většinou hlavně nejnižší cenu a nejvýhodnější podmínky např. ohledně termínů platby atd.

V druhém směru je to ve směru prodeje a je to jednání s odběrateli, zákazníky, klienty. Tam sice na prvním místě chceme spokojenost zákazníka, ale neměli bychom opomínat i na sebe, respektive na naše podnikání, naši firmu.

Když budeme prodávat naše zboží či služby pod cenou, tak říkajíc „za hubičku“, resp. s malým ziskem, tak naše podnikání těžko bude mít dlouhého trvání a jen těžko bude vzkvétat. Nehledě na faktor, že si tak ještě snižujeme sami svojí hodnotu. Hodnotu svého umění, svého času, svých znalostí, vědomostí, schopností atd.

V dalším směru potřebujeme v podnikání vyjednávat s obchodními partnery a kolegy ohledně naší současné či budoucí spolupráce.

Vyjednávání ohledně zaměstnání anebo platu

Vyjednávání je v životě potřeba i v takových situacích, když jednáme o práci jako zaměstnání. Spoustu lidí se neodváží si říci své podmínky a jednat o nich. Většina lidí se neodváží, když už někde zaměstnaní jsou, si čas od času říci o větší plat.

Vyjednávání ve vztazích

Ano i ve vztazích je potřeba umění vyjednávání. Ve vztazích obchodních, pracovních, ale i ve vztazích rodinných a partnerských. Zde je toto umění velmi velmi zapotřebí. A to ve všech životních situacích.

Zajímá vás to a už víte, co byste potřebovali vyřešit či už víte, jak je to v životě důležité a že tohle prostě pro lepší každodenní život musíte umět? Tak mě kontaktujte pro bližší info zde

Koho by to bavilo a co by na vyjednávání někoho mohlo bavit?

S těmi všemi uvedenými tématy a vyjednáváním v těchto souvislostech, jsem se v životě setkala a ne jednou. A divila jsem se, že to většina lidí takto má, že se toho bojí, že jim je to nepříjemný, když mně ne. Baví mě jednat a uspět.

A není to o tom, druhou stranu zničit, ale o tom to diplomaticky vykomunikovat, aby spokojenost byla na obou stranách (= win-win), a já vím jak. A zároveň si testovat a posouvat své vlastní hranice. A to je to, co na tom miluju a co mě na tom taky baví. A v neposlední řadě je to komunikace a nutná improvizace a umění reagovat na to, jak se situace vyvíjí, jak reaguje a s čím přichází druhá strana a to mě baví.

A proto bych chtěla toto poznání a zážitek umožnit i vám, rozšířit vaše schopnosti i na tuto tolik důležitou životní disciplínu.

Proč se ohledně potřeby / tématu vyjednávání obrátit právě na mě?

Když se ohlédnu za mou dřívější kariérou, jako zlatá nit v celém jejím průběhu se táhne právě obchod a s tím související každodenní vyjednávání (přes 15 let zkušeností na obchodních a manažerských pozicích v korporacích i v podnikání a zároveň přes 10 let zkušeností se svými klienty v osobním rozvoji, plus život sám)

Nyní poslední roky funguji hlavně jako podporovatel a povzbuzovatel lidí v oblasti jejich poslání, poslání jejich duše, aby si šli za svým cílem, za svými sny, za svým posláním. A k tomu velmi často potřebují pomoct nalézt v sobě sebevědomí a odvahu. A to s tématem jednání a vyjednávání právě velmi úzce souvisí.

Tak se to vše hezky propojilo a dává to velký smysl jako celek.

Dalším důvodem, proč já jsem na toto téma ten vhodný expert je fakt, že nevycházím z nějakých teorií, které se učí na každém obchodním školení nebo píšou v nějakých teoretických příručkách (i když jsem samozřejmě byla mnohokrát školena v obchodních dovednostech v různých oblastech), ale vycházím z více jak 20ti leté praxe, kde jsem už na začátku své obchodně-manažerské kariéry měla učitele – drobného podnikatele, který mě v těchto jednáních praxí naučil tajemství obchodního jednání a vyjednávání, které se běžně neučí a v příručkách nenajdete. Koho zajímá blíže toto tajemství, je součástí mého učení, do kterého vás zvu.

Tajemství, kterým jsem se vždy odlišovala od ostatních obchodníků, kteří pracovali na stejném projektu, ale jejich úspěchy byly někde do 20ti procent, kdežto mé kolem 95ti procent. A bylo to proto, že jsem nikdy nejela podle všude učených obchodních teoretických mustrů, ale podle svých praxí osvědčených způsobů. A do těch teď máte jedinečnou šanci, že vás do nich mohu také zasvětit.

Vyjednávání je v životě tolik potřebné a důležité v …

Jak vám tedy v tomto tématu můžu ulevit?

 Závěrem, co mělo být úvodem

Jednání a vyjednávání je jedna z nejdůležitějších dovedností pro život ve společnosti. Proto by se mělo učit už na základní škole. Ale neučí se. Pro ty, co ho umí je samozřejmě výhodné jednat s těmi, kteří tuto dovednost neovládají. Proto, proč by se to učilo. Proto buďte těmi, kdo to umí, kdo si umí vyjednat ty nejlepší podmínky a to beze strachu a obav, že na něco nemáte právo a podobně. A to bez hádek a nepříjemných situací.

Toto umění se vám bude hodit nejen ve vašem podnikání či zaměstnání, ale napříč všemi směry a tématy vašeho života.

A pro vás, kdo třeba řeknete, že jste natolik zaneprázdnění, že nemáte čas se to učit a čas někde něco vyjednávat, pro vás je dobré vědět, na koho se ohledně tohoto tématu můžete obrátit.

___________________________________

A ještě pod čarou k výrazu „zajistit si ty nejlepší podmínky“:

Byla snad vaše první reakce: „To je přece blbý chtít pro sebe ty nejlepší podmínky…“?

Tak to se mi ozvěte určitě a s tímhle něco uděláme především.

Pokud budete žít s představou, že si přece vy nezasloužíte mít ty nejlepší podmínky, tak kdo je bude mít? A k čemu vám to bude, když se budete bát mít se dobře?

Více o tématu vyjednávání a mé nabídce se podívejte zde

V případě jakýchkoli dotazů mě neváhejte kontaktovat.

Přeji vám příjemné dny s jen příjemnými jednáními a úspěšnými vyjednáními

Jitka Božena

http://jitkabozena.cz/

Tento článek smí být šířen v originální formě s uvedením jména autora a aktivním odkazem na stránky http://jitkabozena.cz/ a všemi dalšími aktivními odkazy v článku, včetně této poznámky.

Jitka Božena

„Nalézáš opravdu radost v práci, kterou děláš a v životě, který žiješ?“ Mým posláním je, že k této naplněnosti a spokojenosti provázím i ostatní, aby i oni našli odvahu jít cestou svého poslání a dovolili si být opravdu sami sebou. Více o mně si přečtete zde>>