Jak být šťastný – cítit se šťastný – být spokojený?

Jak být šťastný –  cítit se šťastný – být spokojený

Kdo by si nepřál být šťastný!?

To je to, k čemu vše v životě směřujeme, proč vše děláme. Ale je to zároveň to nejtěžší!

A proč?

Protože se většina z nás na věci a naše životní situace dívá z jednoho úhlu pohledu, díky čemuž se pak trápíme.

Z jakého úhlu pohledu?

Z úhlu pohledu většiny, těch ostatních. I když by se zdálo, že se díváme každý z toho svého, ale není tomu úplně tak.

Díváme se z úhlu pohledu společnosti, z toho úhlu, kde bychom podle ostatních, podle většiny, často i našich blízkých, měli být, čím bychom měli být, co bychom měli mít, kde bychom a jak měli žít, s kým bychom měli žít…. Aby to bylo „normální“.

No a pak, pokud to takto „předpisově“ zrovna nemáme, jsme z toho často nešťastní. Cítíme se k ničemu. Cítíme se, že jsme zklamali.

Ale!

Zkusme se teď podívat na náš život z toho našeho vlastního úhlu pohledu.

Jak se já sama teď cítím, bez ohledu na to, jak bych se podle ostatních cítit měla? Jak se mi líbí tam, kde jsem, s kým jsem, co dělám nebo nedělám? Bolí mě něco? Chybí mi něco? Co bych chtěl já a ne, co bych měl chtít, abych byl jako ostatní – jako většina?

Zkuste se teď chvíli nad tímhle zamyslet… a třeba si to i napsat…

Co vám vychází?

…  Co jste si k tomu poznamenali?

A najednou… často zjišťujeme, že vlastně, když si odmyslíme to co „bychom měli“, tak jinak jsme, tady a teď s tím co máme, vlastně spokojeni = můžeme být a cítit se šťastni!:-)

Takže z toho vyplývá

Naučme se v každé situaci nesrovnávat s nikým jiným, ani s většinou! A neposlouchat ten hlas v hlavě, který nás přivádí často do pochybností „měl bys být…, měl bys mít…, měl bys žít tak a tak“…!

Pokud toto dokáži a zjistím, že je mi dobře, ať už žiji jakkoli, vychutnávám si to a tvořím dle svých chutí, nápadů, tužeb a potřeb!

Pokud bych já sama něco chtěla změnit, pokud by mi opravdu teď něco chybělo, pro mě, pro sebe, můžu, můžu teď hned se do toho pustit. Do čehokoli.

A jak dopadlo to vaše zamyšlení nad tímto tématem?

Ulevilo se vám? A uvědomili jste si, že se nemáte tak špatně a nejste tak nanicovatí, resp. váš život není tak, např. „nesplněný“, jak jste si ještě před chvílí mysleli a trápili se tím = dělali jste si tím sami sobě starosti?!

Štěstí a spokojenost vám přeje

Jitka Božena 

Autorka je průvodkyně a terapeutka k vědomému a spokojenějšímu životu. Poskytuje osobní i on-line konzultace a terapie na tyto a podobná životní témata.

Tento článek smí být šířen v originální formě s uvedením jména autora a aktivním odkazem na stránky http://jitkabozena.cz/ a všemi dalšími aktivními odkazy v článku, včetně této poznámky.

Jitka Božena

„Nalézáš opravdu radost v práci, kterou děláš a v životě, který žiješ?“ Mým posláním je, že k této naplněnosti a spokojenosti provázím i ostatní, aby i oni našli odvahu jít cestou svého poslání a dovolili si být opravdu sami sebou. Více o mně si přečtete zde>>